برخی  مواد شیمیایی پرکاربرد در صنعت دارویی و درمانی موجود میباشند که علاوه بر خاصیت شیمیایی خود ،دارای خواص ویژه درمانی و دارویی هستند

 

بعضی از این مواد میتوانند کُشنده و مرگ آور باشند ، مخصوصاً اگر در غلظت بالا  و دفعات نامظم مصرف شوند

 

 

تار تاریک اسید (جوهر درد)

نوعی اسید میوه ای مشتق شده از انگورمی باشد که در میان خیلی از مردم عادی به نام جوهر ترش معروف است.

این ماده کاربردهای بسیار زیادی در ساخت مواد و وسایل مورد نیاز مردم دارد و به  همین دلیل در میان مردم بسیار معروف است. در این نوشته می­خواهیم با  ، کاربرد ها، نحوه تولید، تاریخچه و بازار خرید و فروش و قیمت اسید تارتاریک آشنا شویم.

 

همچنین جهت جوشان کردن قرص ها و گرانول ها به کار می رود.

 

روی اکسید (توتیا)

روی اکسید یا اکسید روی ( ZINC OXIDE  ) که در کتاب‌های کهن توتیا نامیده می‌شودترکیبی غیر ارگانیک می باشد که دارای فرمول شیمیایی Zno  است . این ترکیب پودری سفید رنگ بوده و در آب حل نمی شود .

روی اکسید یا اکسید روی ( ZINC OXIDE  ) که در کتاب‌های کهن توتیا نامیده می‌شودترکیبی غیر ارگانیک می باشد که دارای فرمول شیمیایی Zno  است . این ترکیب پودری سفید رنگ بوده و در آب حل نمی شود .
https://www.givanshimi.com/fa/articles_view/id,10

 

جهت درمان تبخال دهانی ، در کرم های ضد آفتاب ، جهت درمان هموروئید داخلی و خارجی ، ضد عفونی ، سوختگی ، ضد خارش بوده و جهت رفع گزش حشرات و نباتات و نیز ضد نور و کک و مک زیادی رنگدانه به کار میرود.

سدیم هیدروژن کربنات (جوش شیرین)

جوش شیرین یکی از مواد قدیمی و بسیار پرکاربرد در صنعت است. بازرگانی کیمیا شیمی پایدار به عنوان یکی از تامین کننده های معتبر مواد شیمیایی خوراکی و صنعتی، کیفیت بالا و قیمت مناسب را اولویت خود در عرضه تمام مواد شیمیایی قرار داده است.

 

“جهت درمان اسهال ، ضد سنگ های اوراتی ، جهت درمان زخم معده و دوازدهه ، جهت کاهش اسید معده و ضد استفراغ و جهت احیای قلبی ، ریوی به کار میرود”

 

پتاسیم پرمنگنات

اولین بار به عنوان ضدعفونی کننده در سال 1857 تولید شد. از آن زمان اغلب برای درمان بیماری های پوستی به کار گرفته می شود. این ترکیب زمانیکه روی پوست قرار می گیرد با استفاده از ترکیبات موجود در پوست، اکسیژن آزاد کرده و میکروب های موجود را از بین می برد.
برای استفاده از محلول پتاسیم پرمنگنات به منظور درمان بیماری های پوستی می بایست محلول را همان زمان استفاده درست کرده و به صورت تازه مصرف کنید، زیرا این محلول در صورت ماندن اکسید شده و رنگ آن به قهوه ای تغییر می یابد. برای مصرف درمانی می بایست پتاسیم پرمنگنات را با آب گرم ترکیب کرده و محلولی بسیار رقیق تولید نمایید، به گونه ای که رنگ محلول به صورت صورتی کمرنگ درآید، درغیر این صورت می تواند باعث تحریک پوست شود. در استفاده از پرمنگنات پتاسیم باید به این نکته اشاره شود که ممکن است لکه های قهوه ای روی پوست و ناخن به مدت یک الی دو روز ایجاد کند که این لکه ها بعد از این مدت برطرف می شوند.

 

“جهت درمان اگزما ، امراض قارچی و میکروبی پوست ، شستشوی زخم ها و ضد عفونی سطوح ، شستشوی مثانه و ضد خونریزی سطحی به کار میرود”
باریم سولفات

سولفات باریم زمانی که از بدن عبور می کند، میزان جذب اشعه X را افزایش می دهد. بنابراین شکل و ساختمان دستگاه گوارش را آشکار می کند.

 

“در تشخیص پزشکی به کمک اشعه ایکس ، جهت رادیو گرافی معده و روده های باریک به کار میرود”

 

سدیم تیو سولفات

در واقع تیوسولفات سدیم یک ترکیب معدنی بلوری بی رنگ است که بیشتر از مواد زائد مایع سولفید سدیم و از تولید رنگ گوگرد تولید می شود. این ماده کاربرهای صنعتی زیادی از جمله 1-یدومتری، -2 پردازش عکس، کاربرد های پزشکی و استخراج طلا کاربرد دارد. این تیوسولفات سدیم که برخی  از مردم به آن نمک معدنی نیز می گویند استفاده های پزشکی زیادی نیز دارند. به طور مثال از تیوسولفات سدیم برای کاهش برخی از عوارض های داروی سرطان استفاده می شود. اصلی ترین و مهم ترین کاربردی که این نوع ترکیب معدنی دارد این می باشد که اگر فردی خود را مسموم و یا حتی با سیانور خود کشی کرده است می توان با این ماده سریعا با این ماده فرد بیمار را درمان کرد.

 

“جهت رفع امراض قارچی پوست ، رفع مسمومیت با سیانید ها ( بعد از تزریق وریدی سدیم نیتریت) و رفع مسمومیت با آرسنیک به کار میرود”
فرمالدئید

فرمالدهید یا فرمالین ساده ترین آلدهید ساخته شده از هیدروژن ، کربن و اکسیژن با فرمول CH2O است.

فرمالدئید یکی از خانواده های بزرگ شیمیایی است که به عنوان ترکیبات آلی فرار شناخته می شود و در دمای اتاق تبخیر شده و به صورت گاز در می آیند.

فرمالدئید یک مولکول واکنشی است و اولین سری از آلدئیدهای آلیفاتیک است.

این ماده یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی است.

 

جهت رفع زگیل ، پینه و میخچه ، جهت ضد عفونی لوازم و اتاق عمل ، رفع تعریق زیاد و … به کار میرود

 

فنل

فنول یا فنل یک ترکیب آلی آروماتیک با فرمول شیمیایی  C۶H۵OH است که نوعی الکل سوم محسوب می شود. فنول یکی از قدیمی ترین مواد ضد عفونی کننده است که ابتدا از زغال سنگ استخراج شد اما امروزه در مقیاس بالا از مشتقات نفتی تولید می شود.

فنول ماده ای با بلورهای سفید رنگ ، دمای ذوب ۴۲ درجه‌ سانتی‌گراد و  انحلال ‌پذیری بالا در آب است که با نام‌های دیگری از جمله هیدروکسی بنزن، کربولیک اسید و بنزنول نیز شناخته می شود و یک کالای صنعتی بسیار مهم است که برای تولید بسیاری از مواد و ترکیبات مورد استفاده قرار می گیرد.

فنل به صورت طبیعی و سنتتیک تولید می شود و محصول تجاری آن به صورت مایع است. فنل بوی مشخص ، شیرین و تیزی  دارد که می توان در مقادیر بسیار کم آنرا بو کرد و چشید. متابولیت های ثانویه گیاهان منابع طبیعی فنل هستند که ساختار شیمیایی متفاوتی دارند.

  • arshita
  • مرداد 2, 1401
  • 462 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شش − 3 =

بستن
مقایسه

مفتخریم در پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی خاورمیانه فارمکس میزبان شما عزیزان و سروران گرامی باشیم

شرکت بازرگانی روشن نوآوران ارگ نمایشگاه بین المللی ایران مال

سالن E2 غرفه 6